Dla psa: obroża elektryczna, obroża antyszczekowa, obroża elektroniczna, pastuch elektryczny czyli tresura i szkolenie psów


Idź do spisu treści

Jak działa elektryczna obroża antyszczekowa.

Obroża antyszczekowa

Jak wybrać : obroża antyszczekowa

Dobre obroże antyszczekowe - czyli jakie ?

Google
 

Obroże antyszczekowe i systemy służące do ograniczenia uporczywego szczekania pupila dzielą się na trzy główne linie produktowe w zależności od sposobu działania:

  • antyszczekowe obroże i systemu ultradźwiękowe
  • obroże sprayowe na szczekanie psa działające w oparciu o zapach
  • elektroniczne obroże antyszczekowe z impulsem elektrostatycznym


Systemy ultradźwiękowe

Najczęściej spotykane systemy ultradźwiękowe ograniczające uporczywe szczekanie działają w oparciu o nadajnik ultradźwięków, który uruchamiany jest w momencie wykrycia przez mikrofon urządzenia szczekania psa. Wadą tego rozwiązania jest stosunkowo mała skuteczność i ograniczony zasięg działania. Niektóre systemy opierają się jednak na detektorze szczekania umieszczonym w obroży zakładanej psu co rozwiązuje problem małego zasięgu działania. Z uwagi na sposób działania antyszczekowe obroże ultradźwiękowe mają zastosowanie jedynie u psów mniejszych ras i o słabszej psychice podatnej na tego rodzaju stymulację.

Antyszczekowe obroże zapachowe

Są ciekawą alternatywą dla wszystkich, którzy z pewnych powodów obawiają się lub nie mogą zastosować najbardziej popularnych obroży elektronicznych. Obroże działają na zasadzie detekcji szczekania i wyzwalają niewielką dawkę nieprzyjemnego dla psa zapachu (najczęściej jest to zapach cytrynowy lub neutralny). Wyższe modele obroży np. Deluxe marki Multivet posiadają dodatkowo czujnik wibracji krtani co umożliwia aktywację obroży w przypadku warczenia lub wycia psa. Głównym minusem obroży zapachowych jest stosunkowo wysoki koszt użytkowania związany z koniecznością dokupowania dodatkowych pojemników ze sprayem. Najciekawsze rozwiązania w zakresie obroży sprayowych oferuje według nas marka Multivet, której cała gama produktów opiera się tylko i wyłącznie na zasadzie technologii wyzwalania sprayu zapachowego. Tego typu obroże spełniają swoje zadanie głównie w domach i mieszkaniach gdyż używane na wolnym powietrzu wykorzystują zbyt dużą ilość sprayu.

Obroże antyszczekowe - elektroniczne

Najbardziej popularne rozwiązania do wyeliminowania natarczywego szczekania lub wycia psa. Większość markowych obroży posiada wbudowany czujnik wibracji krtani co umożliwia eliminację również takich zachowań jak przeciągłe wycie i warczenie. Decydując się na zakup obroży elektronicznej warto zwrócić uwagę na możliwość zaprogramowania siły impulsu elektrostatycznego. Stanowczo odradzamy wszelkie obroże bez tej funkcji. W przypadku wiodących producentów obroża posiada trzy lub więcej programy pracy związane z siłą impulsu elektrostatycznego, tak aby było możliwe dostosowanie trybu pracy do wielkości i wagi danego psa.

Skutecznym rozwiązaniem w tego typu systemach jest ostrzeganie dźwiękowe w obroży, które po pierwszym zaszczekaniu emituje jedynie dźwięk ostrzegawczy, natomiast w przypadku kiedy szczekanie nie ustaje w drugiej kolejności wyzwala nieprzyjemny dla psa impuls. Dzięki takiemu sposobowi działania, zdecydowana większość psów reaguje w późniejsze fazie szkolenia na system ostrzegania dźwiękowego.

Poszukując tego typu obroży można się również spotkać z rozwiązaniami w których baterie zostały zastąpione przez akumulatorki z możliwością ich ładowania przez zasilacz.

Deszcz i woda

Znakomita większość obroży uznanych producentów jest wodoodporna. Należy jednak pamiętać, że nie mogą mieć one kontaktu ze słoną wodą morską. Należy pamiętać, że w sytuacji kiedy pies ma mokrą sierść obroża będzie działała o wiele mocniej i należy stosować odpowiednio niższe impulsy.

Długa i gęsta sierść

W przypadku niektórych ras długowłosych należy też sprawdzić czy dany zestaw został wyposażony w zestaw długich i krótkich elektrod.

Jak sprawdzić prawidłowe działanie obroży ?

Większość producentów na wyposażeniu każdego zestawu treningowego oferuje diodę lub lampkę sygnalizacyjną którą należy umocować pod poluzowane elektrody, a następnie po ich dokręceniu sprawdzić prawidłowe działanie np. poprzez pociągnięcie pilniczkiem po elektrodzie, co uruchomi czujnik wibracji krtani i powinno skutkować zapaleniem się lampki kontrolnej.

Wymienne paski obroży

Część odbiorników do systemów posiada wymienne paski obroży, które są mocowane poprzez wygodne uchwyty. Zazwyczaj obroże posiadają regulację obwodu szyi psa od około 30 do 60 centymetrów.

Atrapa obroży antyszczekowej

W celu podtrzymania efektów tresury można okresowo korzystać również z atrap obroży co jest szczególnie przydatne w późniejszych okresach szkolenia.

Duże i małe rasy psów

Niektórzy producenci oferują wzmocnione obroże antyszczekowe (zarówno impuls jak i budowa obroży) odpowiednie dla psów dużych ras. Na rynku są również obroże elektryczne przeznaczone dla małych psów, które charakteryzują się wyjątkowo mała wagą odbiornika obroży.

Trzeba pamiętać

Obroże antyszczekowe można stosować u psów, które skończyły 6 miesięcy i są w dobrej kondycji. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zasięgnąć rady weterynarza.

Jakość i bezpieczeństwo

Wybierając obrożę treningową sprawdź przede wszystkim czy posiada ona
certyfikat CE. Na rynku pojawia się coraz więcej niesprawdzonych urządzeń i różnych trenażerów dla psów z rynku chińskiego. Wątpliwa jakość tych urządzeń może być zagrożeniem dla Twojego psa.

Dodatkowym certyfikatem na który warto zwrócić uwagę jest
certyfikat ECMA (więcej na naszej stronie). Producenci, którzy przystąpili do tej organizacji zapewniają wysoką jakość produktów i pełne bezpieczeństwo psa noszącego obrożę elektroniczną. ECMA dba o najwyższą jakość produktów elektronicznych do szkolenia i tresury psów. Restrykcyjnie wprowadza też określone normy impulsów elektrostatycznych (ich siłę, maksymalną długość impulsu), oraz wymaga od producentów stosowania w urządzeniach różnych zabezpieczeń przed ich niekontrolowanym lub złym użyciem tak aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo psa pracującego z elektryczną obrożą. Do organizacji ECMA przystąpili tacy producenci jak: Num'axes , Martin System , Innotek , Dogtra oraz PetSafe - dzięki temu masz pewność, że produkty oferowane przez tych producentów są wysokiej jakości i są całkowicie bezpieczne dla Twojego psa.

M A R K I

elektryczna obroża PAC
obroża antyszczekowa innotek
obroże antyszczekowe Petsafe
SportDog obroża antyszczekowa
Dogtra :: elektryczna obroża antyszczekowa
elektryczna obroża antyszczekowa

S K L E P Y

Elektryczna obroża antyszczekowa
obroża antyszczekowa, tresura psa
obroża antyszczekowa dla psa
Tresura :: obroża antyszczekowa

P O L E C A M Y

obroża antyszczekowa
Obroże elektryczne Innotek
obroża antyszczekowa Multivet
Elektryczna obroża antyszczekowa
Elektryczna obroża antyszczekowa

INNE SKLEPY

Bielizna: bielizna damska, bielizna dla niej
damska bielizna
bielizna damska
fotelik samochodowy
foteliki samochodowe

Elektryczna obroża | Obroża elektryczna | Obroża elektroniczna | Obroża antyszczekowa | Elektryczny pastuch | Inna elektronika dla psa | Bezpieczne obroże | Tresura psa | Mapa witryny


Tresura psów : Obroża elektryczna Pastuch elektryczny Obroża antyszczekowa Elektroniczna obroża 2007 - 2009 | kontakt@obrozaelektryczna.pl
Ta strona używa plików cookies (niezbędne do prawidłowego działania). Polityka cookies

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego